Od historie po současnost
V roce 2022 jsme si připoměli dvě významná výročí spojená s městem Morkovice – 800 let od první zmínky o Morkovicích a 135 let založení sboru. Morkovice jsou spojovaný s košíkářským řemeslem, které se v určité míře dochovalo do dnes.
Založení sboru
Podnět k založení sboru dalo 36 občanů 15. srpna 1887, kdy se přihlásili za členy a zvolili prozatímní výbor, který byl pověřen zřízením sboru. Dalších 30 občanů se přihlásilo za členy přispívající. První valná hromada se konala 6. listopadu 1887, na které byl zvolen starostou sboru Eduard Nop, náčelníkem František Kubíček. Sbor zakoupil na splátky za 1200 zlatých čtyřkolovou stříkačku.
Vlastní činnost sboru začala v roce 1888, kdy 8. února sbor pořádal první hasičský ples. U prvního u požáru na Skavsku členové zasahovali 29. března.
Významné osobnosti
Za každým dobře fungujícím kolektivem stojí významné osobnosti – i náš sbor má několik takových osobností.
Jednou z nich byl nadučitel František Hrab, který do sboru vstoupil v roce 1892, zastával mnoho funkcí nejen ve sboru, byl starostou kroměřížské župy, stál v čele výboru České jednoty hasičské markrabství moravského a v roce 1937 se stal čestným starostou Moravské zemské jednoty hasičské.
Vzpomenout musíme na pana Vladimíra Hanáka, který byl členem od roku 1946, zasadil se o výstavbu hasičské zbrojnice, zastával funkci velitele, později byl hospodářem sboru, dlouholetý delegát OSH.
Josefa Vašinu a Josefa Gremlicu, kteří se také významně podíleli na rozvoji sboru a byli fundovanými rozhodčími hasičských soutěží.
Významné události sboru
Vývoj sboru je ovlivňován vývojem a situaci ve společnosti.
Mezi nejvýznamnější události v novodobé historii sboru jistě patří výstavba hasičské zbrojnice, která proběhla v letech 1957 až 1963 formou brigádnické výpomoci členů sboru a sboru byla předána k užívání 8. 6. 1967. Od roku 1974 byla zřízena v Morkovicích na hasičské zbrojnici Požární stanice Okresní inspekce požární ochrany v Kroměříži, došlo k přístavbě zbrojnice pro potřeby stanice. V roce 1986 a 1987 byly provedeny úpravy hasičské zbrojnice a jejího okolí do současné podoby. Od roku 2007 máme ručně vyšívaný historický prapor sboru, který byl i se soškou Floriana vysvěcen v kostele.
Do dalšího budování a zvelebování jsme se dali v roce 2011, kdy nám město propůjčilo zahradu vedle hasičské zbrojnice, kterou jsme si vlastními silami přebudovali na soutěžní areál, ve zdokonalování a zvelebování stále pokračujeme. V letošním roce (2022) byli členy zapuštěny dvě velké nádrže na dešťovou vodu.
Rekonstrukce se dočkala i klubovna pro mladé hasiče a to v roce 2014.
Pro podporu a zkvalitnění podmínek trénování dorostenců byla v roce 2015 zahájena výstavba cvičné věže, která se v roce 2021 díky peněžní odměně v Anketě DHR dočkala přístavby II. patra.
Další změna trochu jiného charakteru přišla v roce 2015 kdy po 128 letech byla poprvé do funkce starosty sboru zvolena žena, Kristina Krejčí.
I naši činnosti ovlivnila koronavirová epidemie. Činnost byla velmi omezena, některé akce dokonce zrušeny. I my hledali náhradní řešení.
Činnost sboru
Nedílnou součástí sboru je i výjezdová jednotka, která v současné době má 17 členů a vyjíždí průměrně k 25 zásahům ročně.
Velkých změna za dobu trvání sboru došlo i v technickém vybavení, které slouží nejen jednotce ale i soutěžním družstvům. Průběžně byl obnovován vozový park, před pěti lety k 130. výročí získal sbor dopravní automobil FIAT. V posledních letech byly díky dotacím zakoupeny požární stroje PS 19, PS 20 Rosenbauer FOX, PS 21. V loňském roce byla pořízena prosklená káď.
Hasiči v obcích často fungují jako nositelé tradic, ani u nás tomu není jinak. K pravidelným akcím sboru patří Masopustní průvod městem, s žádostí o udělení masopustního práva, stavění a kácení máje, i přes nucenou přestávku se daří na našem okrsku udržet tradici hasičských výletů, které v okolních sborech navštěvujeme, ale sami i pořádáme.
Dvakrát ročně provádíme sběr železného odpadu, organizujeme 4 pohárové soutěže - pro dospělé v požárním útoku „O putovní přilbu Josefa Vašiny“, a noční útoky, pro mládež soutěž jednotlivců v běhu na 60 m s překážkami a Závod požárnické všestrannosti.
Letos již po čtvrté jsme se zapojili do Ankety dobrovolní hasiči roku, kdy odborná porota z přihlášených akcí sborů vybere 5, které postupují do veřejného hlasování. V roce 2019 nám patřilo 4. místo a o rok později díky hlasům široké veřejnosti místo 2.
Činnost mládeže
Ke sborovému životu neodmyslitelně patří i činnost mladých hasičů a to již od roku 1953.
Výborných výsledků nejen na okrese KM, ale i v Jihomoravském kraji družstvo mladých hasičů dosahovalo pod vedením Vladimíra Hanáka ml. letech 1971 - 1980 a to nejen ve hře Plamen (mimochodem v letošním roce si připomínáme 50. let vzniku této celoroční činnosti). Po té však dochází k útlumu činnosti mládežníků.
Činnost mladých hasičů se podařilo obnovit v roce 1998, kdy se role vedoucí ujímá Kristina Krejčí, která na stranu vedoucí získala další posily. Jeden ze skalních je Zdeněk Vašíčk. Od roku 2009 družstvo mladých hasičů opět patří mezi nejúspěšnější kolektivy na okrese Kroměříž. Z prvního nebo druhého místa reprezentují sbor a okres na krajském kole hry Plamen. Letos s dvouletou přestávkou tedy již po dvanácté.
Mimo soutěží se mladí hasiči zapojují do činnosti sboru – účastní se masopustního průvodu, pomáhají při sborových akcí, každé prázdniny odjíždí na letní tábor, před Vánocemi májí vánoční besídku a mezi nové tradice se jistě zařadí i společné rozsvěcování vánočního stromečku (dvakrát musela být tato akce v omezené podobě), letos jsme si při šedesátkové soutěži stromeček zasadili.
V současné době pracujeme s družstvem přípravky (děti od 4 let), družstvem mladších a družstvem starších žáků.
Na úspěchy žáků plynule navazují dorostenci jak i v individuálních kategoriích tak v činnosti družstev. Na MČR se podařilo probojovat Marinu Ševčíkovi a Daliborovi Peškovi. Adéle Jarošové. Mezí nejúspěšnější dorostence v kategorii jednotlivci v disciplínách běh na 100 metrů s překážkami, výstup na cvičnou věž, ale i v postupujících soutěžích patří Kateřina Borovičková, Kamila Krejčí, Zuzana Žemžulová a Vítek Vymazal.
Nabité zkušenosti a tvrdé hodiny tréninku zúročila děvčata v družstvu dorostenek, kterým se od roku 2016 podařilo čtyřikrát postoupit na MČR. Naposledy letos v Ústí nad Labem.
Své zastoupení jsme měli a stále máme i v reprezentačních týmech ČR, které se zúčastnili několika MS – ve svých řadách máme několik mistrů světa Kateřinu Borovičkovou, Kamilu Krejčí, Zuzku Žemžulovou a Vítka Vymazala.
Soutěžní družstva,
Ve sboru fungují soutěžní družstva mužů, žen a s příležitostně a s přestávkami družstvo starších pánů. Družstva se účastní pohárových soutěží, (dříve to byla např. Podhostýnská liga), v současné době jsou zapojeni do seriálu soutěží O Moravský pohár MJH a PRL, jedna ze soutěží sami pořádáme, účastní se také postupových soutěží. Družstvo žen se několikrát probojovalo na krajské kolo. Mezi největší úspěchy patří účast na MČR v požárním sportu 2019 v Ústí nad Labem a minulý rok MČR v požárním útoku. Postup na MČR se děvčatlm podařilo zopakovat i v roce 2022,
O historii nebo činnosti sboru bychom mohli mluvit a vzpomínat ještě dlouho, nic z toho by však nebylo bez obětavé práce, nespočet hodin na zbrojnici, ale i pochopení a trpělivosti rodinných příslušníků, všem patří velké poděkování
A přát si můžeme, aby těch zapálených srdcařů neubývalo, ale stále přibývalo.